Cestování po pandemii? Co bude dál s turismem? Čtěte naše zamyšlení!

Turismus je a byl vždy důležitým ekonomickým odvětvím a zároveň také velmi citlivý na změny. Až ve chvíli, kdy se stane něco závažného pochopíme, jak cestování nemusí být samozřejmostí a už dávno nezávisí pouze na našich finančních a časových možnostech. Jak to s turismem teď vlastně bude?

Války, ekonomické krize a aktuální stav pandemie ovlivňují turistickou mapu světa a dostupnost jednotlivých zemí. V moderní historii ještě nikdy takováto situace (globální pandemie s dopadem na turismus) nenastala. Svět se, co se týče cestování, zastavil. Letadla nelétají, hotely a restaurace jsou prázdné, průvodci bez práce, gift shopy bez zákazníků…turismus se stal teorií.

Dostat se letadlem k moři už nebude tak jednoduché.
Dostat se letadlem k moři už nebude tak jednoduché.

V České republice se daří pandemii kočírovat (prozatím) a pokud by se tomu dál dařilo, zábrany by mohly padnout a turismus by se do Čech mohl pomalu vrátit. Věříme, že jakmile se situace u nás zmírní, první turisté, kteří začnou objevovat krásy naší domoviny, budou místní.

Obnovit mezinárodní cestování však bude mnohem těžší. Zde je pár předpokladů, jak to vlastně bude vypadat:

Tolik obdivované chorvatské přímoří bude těžce dostupné. I za předpokladu, že se v Chorvatsku pandemie zmírní, bude stále potřeba přejet autem přes Rakousko, Slovinsko a Maďarsko (také za předpokladu, že situace bude zvládnutá i tam). Další variantou je využít letového spoje, což může znít jako lehčí cesta pro nás, avšak pro letiště by to znamenalo enormní zvýšení kontroly bezpečnosti apod.

Dokážete si představit koupání s dětmi na přeplněné pláži v příštích pár měsících, aniž by existoval účinný lék proti COVID-19? V případě, že bude možné vybrat si kam pojedou, vybere si většina lidí místo, kde alespoň trochu mohou korigovat v jakém prostředí se nacházejí.

Afrika, Egypt. Virus je i tam, dostupné informace jsou kontrolované vládou a místní zdravotnictví většinou neodpovídá našim představám. Před každým vycestováním by se každý měl zamyslet, zda by v dotyčné zemi obdržel a případně využil intentzivní péči. Pyramidy tam již dlouho jsou a ještě tam na nás určitě nějakou dobu počkají.

Asijské země se nachází ve stejné situaci. Turisty tam uvidí až když se jim podaří železnou rukou zkrotit pandemii a bude bezpečné je tam pustit, aniž by se kdokoliv nakazil.

Věříme, že cestování u nás i ve světě bude možné, ale ve větším měřítku až v roce 2021 – a to pouze pod podmínkou, že budeme mít k dispozici lék proti COVID-19. Efekt tohoto globálního pandemického zásahu však bude cítit v odvětvích závislých na turismus ještě dalších pár let.

Vyjádření ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha o budoucím cestování si přečtěte zde.

Tak či tak, jsme toho názoru, že je nyní důležité podpořit turismus v Čechách jak jen to bude možné.

Co si o tom myslíte vy?

Líbí se vám naše články? Dejte naší stránce LIKE a my vám brzy dodáme další!

P.S.: Stránku můžete sdílet i se svými přáteli kliknutím na tlačítko SHARE! Děkujeme 🙂

Vás tým HPLM

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

eighteen − 9 =