Cestovní kanceláře vs. online booking

Také jste si jako já vždy mysleli,  jací jste lišáci, když si sestavíte zájezd sami přes online bookingové servery?

Zajímalo nás, zda se to opravdu vyplatí a zda se sám cestovatel může bez přirážky cestovky dostat na nižší cenu.

Vrtalo nám to dlouho hlavou a tak jsme pro vás vytvořili analýzu, která porovnává ubytování dostupné přes Invia.cz a Booking. com.

Pro vyhodnocení jsme vybrali ty nevyhledávanější destinace: vánoční Švýcarsko, zimní exotika,  letní Chorvatsko a Itálie.

Konkrétní ubytování jsme vybírali náhodně, s předpokladem, že daný hotel ve stejném termínu a za shodných podmínek je dostupný jak na online bookingu, tak u cestovky.

Pojďme se mrknout na porovnávací tabulku:

Porovnávací tabulka cen zájezdů

Pouze v jednom případě se jednalo o výhodnější koupi přes online booking, zatímco s cestovkou lze ušetřit až deset tisíc. Zdá se tedy, že se opravdu vyplatí zakoupení zájezdu přes CK, která má výhodu množstevního nákupu, a tudíž nabízí ubytování levněji.

Vždy samozřejmě záleží na destinaci a typu ubytování (v případě Malediv lze např. s Invií ušetřit až 10 tisíc i s letenkou). Rozdíl však mnohdy u zájezdu či ubytování není pouze o penězích. Výhodou cestovních kanceláří pokud vše funguje jak má je, že nabízí zákazníkům back up a lze u nich celkem snadno a rychle řešit problémy na cestě a místě ubytování, které mohou nastat. Bookingové servery naopak nabízí tu výhodu, že vidíte, jaký pokoj si tímto rezervujete (s balkónem, výhled na moře, dvoulůžkové postele apod.).

Hledáte tipy kam do exotiky? Navrhujeme přečíst náš článek Kam Češi jezdí v zimě?, který vám pomůže vybrat si destinaci kam se schovat před zimou.

Jaké máte zkušenosti s porovnáváním zájezdů vy? Hledáte vždy nejvýhodnější možnost, nebo se držíte jednoho poskytovatele zájezdů/ubytování?

Váš tým HPLM